Efektywność pracowników a monitoring

Efektywność pracowników a monitoring

Każdy pracodawca chce, by jego firma dobrze się rozwijała oraz by pracownicy w pełni wykonywali swoje obowiązki w pracy. Jednym ze skutecznych sposobów jest montaż monitoringu, dzięki któremu pracownicy będą pod stałą kontrolą i nie dojdzie również do kradzieży.

Wielkie firmy posiadające duży sprzęt czy to rolniczy, czy elektryczny zmagają się z problemem uczciwości swoich pracowników. Wszelkie opóźnienia w pracy i niewykonanie ich z rzetelnością na czas wiąże się z utratą zarobku. Wszelkie opóźnienia oznaczają jedno: straty które ponosi cała firma jednak nie tylko finansowe, ale i wizerunkowe. W oczach klientów traci się wiarygodność, przez co nasza firma na rynku spada. Lepsza kontrola może zapobiegać tego typu sytuacjom, dlatego wiele firm decyduje się na monitoring bazujący na technologii GPS/GSM oraz radiowej.

System ten pozwala na monitorowanie nie tylko pracowników, ale i również są wyposażone w dodatkowe czujniki, dzięki którym można sprawdzić takie rzeczy jak: zużycie paliwa, czas pracy, lokalizacja pojazdu robotniczego.

– Jednym z narzędzi, które pozwala mieć pewność, że np. maszyna budowlana jest użytkowana we właściwy sposób i rzeczywiście pracuje, jest wyposażenie pojazdu w odpowiednie czujniki usytuowane np. w urządzeniach sterujących. Sensory wykrywają ruch manetek, a analizująca je aplikacja Eurofleet do zarządzania systemem pozwala generować raporty efektywności, wykazujące czy pracownik wykonywał swoją pracę przez cały czas spędzony w pojeździe – wyjaśnia Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

Takie firmy, które w głównej mierze opierają się na transporcie, mają do dyspozycji taki system który pozwoli zarządzać sprawnie jego pracownikami. Dodatkowo zaopatrzony jest również w alarmy, dzięki którym zarządca informowany jest o np. uruchomieniu silnika.

– System monitoringu to nie narzędzie, które ma służyć do „śledzenia” pracowników. To rozwiązanie, które pozwala analizować jakość pracy i odpowiednio szybko reagować w momencie, kiedy finanse i reputacja firmy są narażone na straty ze względu na nieefektywność działań nie wynikającą z warunków pracy – podsumowuje Dariusz Kwakszys.

Comments are closed.