Piractwo i cyberprzestępczość

Piractwo i cyberprzestępczość

Znane wam są te słowa? Jeśli jesteś stałym użytkownikiem komputera to z pewnością nie są ci obce, a jeżeli nie to postaramy się ci to przybliżyć. Piractwo jest to przestępstwo które można dokonać przeciw mieniu. Dokładniej można by się posłużyć definicją B. Fishera “piractwo komputerowe obejmuje kopiowanie, reprodukowanie, używanie i wytwarzanie bez zezwolenia produktu chronionego przez prawo autorskie”. Jest to poważne przestępstwo za które można ponieść odpowiedzialność cywilną lub karną. W przypadku odpowiedzialności cywilnej użytkownik pobierający muzykę lub filmy bez zgody autora będzie pociągnięty do zapłaty za pobrany materiał. Natomiast jeśli ściągamy jakieś oprogramowanie to jest już to kradzież i zostajemy pociągnięci do odpowiedzialności karnej za którą grozi nam nawet od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.
Czasem nie jesteśmy świadomi tego co robimy, jednak nieznajomość prawa nie zwalnia obywatela z nieprzestrzegania go, także drodzy czytelnicy bądźcie ostrożni i uważni w tym co ściągacie na swój sprzęt komputerowy.

Cyberprzestępczość jak już sama nazwa w sobie mówi jest przestępstwem, które jest stosowane poprzez Internet lub komputery. Przestępcy stosują w tym celu różne metody takie  jak na przykład wirusy, wyłudzanie danych których celem jest zazwyczaj kradzież danych osobowych, dostęp do konta lub oszustwo. Cyberprzestępstwa popełniają kryminaliści jednak w dzisiejszych czasach, gdzie większość ma już komputer i jest uzdolniony w dziedzinie technologii również może wykorzystywać to do własnych celów. Jest to na tyle niebezpieczne, że możemy przez to pozbyć się dostępu do konta bankowego, być szantażowani. W jaki sposób możemy się przed tym bronić? Takimi sprawami jak cyberprzestępczość zajmuje się oczywiście policja odpowiedzialna za to, jednak dobre oprogramowanie antywirusowe na naszym sprzęcie może zapobiec takim sytuacjom.
Przede wszystkim staraj się unikać pobierania plików z nieznanych źródeł, nie udostępniaj nigdzie swoich danych osobowych z hasłami i nie otwieraj e-maili od nieznanych ci osób.
Według rankingu tegorocznego, najlepszym darmowym programem antywirusowym okazał się Avast z którego korzysta ponad 41% użytkowników. Plusem dodatkowym jest to, że można go pobrać za darmo, dzięki czemu każdy może czuć się bezpiecznie nie płacąc za to.

Leave a Comment